Herbadent

Jak správně pečovat o dětské zoubky?

Child

Přimět děti k pravidelné a správné péči o svůj chrup je někdy opravdu nadlidský úkol. Sáhněme si však do svědomí, péče o zuby občas pokulhává také u nás dospělých. Musíme si ale uvědomit, že děti sají jako houba. Co se totiž v dětství naučí, poté v dospělosti s čistým svědomím praktikují – a hluboko zarytých zlozvyků se těžce zbavují. Jak tedy na správnou péči?

Správný výběr

Výběrem vhodné „pracovní pomůcky“ - zubního kartáčku byste měli začít. Pečlivě prostudujte, jaký zubní kartáček je pro vaši ratolest vhodný. Nevybírejte však jen dle ceny a designu. Naopak zaměřte se především na velikost hlavičky kartáčku, jeho tvrdost a hustotu štětin. Co se týče tvrdosti, seženete od ultra měkkého až po velmi tvrdý. Obzvlášť u dětských zoubků je třeba výběr opravdu zvážit, neboť například u příliš tvrdého kartáčku hrozí poranění dásní. Pokud si nevíte s výběrem rady, obraťte se na odborníky. Zubním kartáčkem to však teprve začíná. Nezbytným pomocníkem je jisto jistě zubní pasta. K dostání jsou dnes i dětské zubní pasty, které jsou k mléčným zoubků i dásním obzvláště citlivé a šetrné. Tyto zubní pasty obsahují léčivé bylinky, jako je řepík, heřmánek či šalvěj a jsou bez chemických barviv. Vaše ratolesti navíc jistě ocení velice příjemnou chuť, díky které pro ně nebude péče o chrup nepříjemným každodenním rituálem. Pro dokonalý výsledek čištění zakončete bylinnou ústní vodou, jejím pravidelným užitím předejdete případným zánětům, vzniku zubního kazu či paradontózy.

Správná technika

Brushing teeth

Správná technika čištění je základ. Pokud si bude dítě kartáčkem jen tak „šudlat“ zoubky, nebude mít čištění zubů žádný efekt. Dohlídněte tedy na vaše dítko a ukažte mu, jak kartáček správně použít. Důležité jsou malé a krouživé pohyby, příliš netlačit a neošidit vnitřní strany zoubků včetně stoliček. Pokud si nevíte rady, se správnou technikou či výběrem vhodných pomůcek vám jistě poradí odborníci. Na návštěvu zubaře je třeba dítě navyknut od útlého věku, čím dříve si zvykne, tím lépe pro něj i pro vás. S návštěvou zubaře tedy neotálejte, jakmile se na svět vyklubou první zoubky, vyrazte.

Pozor na sladké

Zuby jsou jakousi vizitkou nejen našeho duševního a tělesného zdraví, ale také našich stravovacích návyků. Děti milují sirupy, džusy, bonbony, čokolády, lízátka a další sladké dobroty. Tyto sladké mlsovinky plné cukru se však podílí na tvorbě zubního kazu. Měli bychom proto přísun sladkých potravin omezit. Myslete však na to, že zakázané ovoce chutná nejlépe – proto nezakazujte. Naopak omezte množství a naučte děti mlsat zdravě. K dostání jsou dnes nejrůznější bylinné a ovocné sirupy či džemy plné vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, a co hlavně - bez bílého řepného cukru. Právě ten je nepříliš prospěšný pro náš organismus. Jeho zpracováním se vytrácí většina živin, vitamínů a dalších látek jako je například vápník, který je nezbytný pro zdravé kosti a zuby.
Tak, věnujte denně pár minut navíc péči o svůj chrup i zoubky vašich dětí, výsledky vás jistě překvapí.

Baby